Seniorzy muszą na to uważać. „Twoje pieniądze nie są prawdziwe”

Seniorzy muszą na to uważać. „Twoje pieniądze nie są prawdziwe” – nowy sposób oszustów

Wrocławska policja wystosowała ważne ostrzeżenie do osób starszych – szczególnie tych, które pobierają emerytury w gotówce. Oszuści opracowali nową metodę działania, podszywając się pod funkcjonariuszy i próbując wyłudzać pieniądze. Schemat może wyglądać niewinnie, ale kończy się poważnymi stratami.

„Pana emerytura to fałszywe banknoty” – takie słowa usłyszał niedawno 83-letni mieszkaniec Oławy. To była próba wyłudzenia pieniędzy.

Oszustwo „na fałszywe pieniądze” – tak działają przestępcy

Senior z Oławy otrzymał telefon, w którym rzekomy funkcjonariusz policji poinformował go, że gotówka, jaką otrzymał z emerytury, jest podrobiona. Oszust podawał się za policjanta prowadzącego śledztwo i polecił mężczyźnie przeczytać numery seryjne banknotów.

Dla uwiarygodnienia przekrętu, przestępca kazał emerytowi samemu zadzwonić na numer alarmowy 997. W tym samym czasie drugi oszust dzwonił do niego na telefon komórkowy, blokując linię i symulując połączenie z policją.

Telefon stacjonarny – sprzymierzeniec oszustów

Funkcjonariusze ostrzegają, że szczególnie narażone są osoby posiadające telefony stacjonarne. To przez nie najczęściej przeprowadzane są tego typu oszustwa – zwłaszcza gdy rozmówca wywiera presję i działa szybko, zanim senior zdąży się zorientować.

Jak rozpoznać próbę oszustwa?

  • Telefon z informacją o fałszywej emeryturze lub podejrzanej gotówce,
  • Prośba o sprawdzenie banknotów lub przekazanie pieniędzy,
  • „Policjant” żąda, by nie mówić nikomu o rozmowie,
  • Instrukcje, by samemu zadzwonić na 997 – z jednoczesnym połączeniem na drugą linię,
  • Presja czasu – „akcja” musi odbyć się natychmiast.

Policja nigdy nie prosi o pieniądze

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu jasno podkreśla: funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, udział w akcjach ani nie żądają sprawdzania banknotów. Każde takie zachowanie to próba oszustwa.

„Presja, stres i gra na emocjach – to najczęstsze metody przestępców. Trzeba zachować zimną krew i skontaktować się z prawdziwą policją” – apelują funkcjonariusze.

Senior z Oławy nie dał się oszukać

Na szczęście 83-latek nie uwierzył w historię o fałszywych pieniądzach. Choć „policjant” potwierdził rzekomą akcję podczas fałszywego połączenia na numer alarmowy, mężczyzna postanowił osobiście udać się na najbliższy komisariat. Dzięki jego rozsądkowi i czujności przestępcy nie zdobyli ani złotówki.

Podsumowanie – ostrzeż seniora w swojej rodzinie

Jeśli masz w rodzinie seniorów – porozmawiaj z nimi o tej metodzie oszustwa. Pamiętaj: im większa świadomość, tym mniejsze szanse przestępców. Zawsze warto zgłaszać podejrzane telefony, nawet jeśli nie doszło do przekazania pieniędzy.

W razie wątpliwości – skontaktuj się z najbliższą komendą policji.
Źródło: biznesinfo.pl